contactlenses.edu.pl

Doniczki – jak dobrać najlepiej do wnętrz?

Doniczki – jak dobrać najlepiej do wnętrz?

Doniczki – jak dobrać najlepiej do wnętrz?

Wszyscy dobrze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele piękna i urody wprowadzają do wnętrza kwiaty doniczkowe. Aby ciekawie i efektownie prezentowały się w otoczeniu naszych domów oraz mieszkań – należy zadbać o odpowiednią ich oprawę.

Jak dobrać doniczki do wnętrz?

Wybierając doniczki do domowych kwiatów, powinniśmy kierować się ich pojemnością oraz estetycznym wyglądem. Kolorystyka doniczek powinna współgrać z barwą liści kwiatów, które zostaną w nich umieszczone, a także kontrastować z kolorem ściany, która dla kwiatowych kompozycji stanowić będzie tło. Różne rodzaje doniczek kwiatowych dopasować można do różnych typów pomieszczeń domowych, np. w pokoju gościnnym lub salonie można umieścić niezwykle eleganckie doniczki porcelanowe.

Tylko rośliny stosunkowo małe, nie posiadające grubego i rozbudowanego systemu korzeniowego (wyjątkiem są specjalnie przycinane rośliny), mające określone wymogi świetlne oraz akceptujące zakres temperatur w miejscu uprawy, mogą być trzymane w doniczkach – są to tzw. rośliny doniczkowe.

 

Najczęściej wybierane przez Polaków mają barwę białą lub beżową.

Takie doniczki są idealne, gdy chcemy zasadzić kwiat paproci lub nieskomplikowaną w pielęgnacji agawę. Wielu z nas lubi także podkreślać urodę podwórek przed domem. Tam sprawdzają się doniczki, a raczej donice o nieco większej objętości i masie. Można w nich zasadzić także bardziej wyszukaną i bujną roślinność, np. skalniak lub wszelkiego typu bluszcz, który pnąc się po ścianie będzie wspaniale ją dekorował. Donice przeznaczone na podwórka, czy też na ganki przed wejściem do domu mają wyszukane efekty kolorystyczne oraz ciekawe kształty. Często są one stylizowane na kształty i elementy antyczne, dzięki czemu stają się symbolem gustu i dobrego smaku.

 

Doniczki drewniane

Niegdyś często kupowano także doniczki drewniane. Z perspektywy czasu nie zdały one jednak egzaminu. Drewno pod wpływem wilgoci szybko niszczeje, zatem takie doniczki po pewnym czasie wyglądać zaczynają wysoce nieestetycznie. Całe lata 90-te modne były doniczki plastikowe. PCV jako materiał wysoce szkodliwy w pewnym momencie także zaczął być zsuwany na margines. Doniczki porcelanowe są najefektowniejsze.

Powiązane artykuły

0 komentarzy

Brak komentarzy

Nie ma komentarzy w tej chwili, dodaj coś!

Napisz komentarz

Write a Comment